A menopauza előtti években, az úgynevezett perimenopauzában sok nő megtapasztalhatja a hangulatingadozásokat, esetleg -zavarokat és más megterhelő pszichés tünetet. Ez a nagy változásokat hozó időszak bizonyítottan erősen hat tehát a mentális és lelki egészségre, de dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint ezt nem kell összeszorított foggal tűrni sem az érintettnek, sem a környezetének, hiszen a segítség elérhető.

A perimenopauza a hormonális fluktuáció időszaka

A perimenopauza, ami jellemzően 40 és 50 éves kor közt zajlik a nőknél, egy sérülékeny időszak, olyan kellemetlen tünetekkel kísérve, mint a szabálytalanná váló menstruációs ciklus, a mellek érzékenysége, a hőhullámok és a hangulatzavarok.
A menopauza előtt is jelentkezhet depresszió.Megfigyelések szerint különösen azok a nők szembesülhetnek ebben a periódusban a hangulatváltozásokkal, akiknek okozott már ilyen tünetet a fogamzásgátló szedése, akik premenstruációs szindrómával és esetleg szülés utáni depresszióval is küzdöttek korábban. Ezek az előzmények ugyanis azt mutatják, hogy ők érzékenyebben reagálnak a hormonális változásokra, amelyek gyakorlatilag végig kísérik a perimenopauza éveit. Mind az ösztrogén, mind a progeszteron hormonról bizonyított, hogy csökkenő szintjük vagy hiányuk növeli a depresszív tünetek gyakoriságát és súlyosságát. De vajon mi lehet ez esetben a megoldás: a hormonszinteket kell emelni hormonpótlással vagy a depressziót kell kezelni antidepresszánsokkal?

Hormonterápia és/vagy antidepresszáns?

- A perimenopauza alatt megjelenő hangulatzavaroknál mindig felmerül a kérdés, hogy milyen típusú kezelés legyen az elsődleges – ismerteti dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere. – Volt már olyan kanadai tanulmány, amelyben a depresszív tünetek tapasztaló perimenopauzában lévő nőknek hormonpótlást és antidepresszánsokat is elrendelt ugyanaz az az orvos, de sok országban, így hazánkban is az a felosztás, hogy míg a hormonpótlás elrendelése nőgyógyász feladata, addig az antidepresszáns szükségességéről a pszichiáter dönthet.
Ahhoz, hogy a depresszió diagnosztizálható legyen, nem elég csupán a páciens szubjektív beszámolójára támaszkodni, az ugyanis konkrét kritériumokhoz kötött. Depressziós hangulatról lehet szó, amikor valaki szomorúnak, üresnek, reménytelennek érzi magát majdnem minden nap, legalább két héten keresztül. Ugyancsak a tünetek közé sorolható az érdeklődés vagy öröm jelentős csökkenése a legtöbb tevékenységben, a jelentős testsúlyváltozás (bármilyen irányban), az alvási szokások megváltozása, a viselkedésben/ tevékenységben megfigyelhető izgatottság vagy gátoltság, a fáradtság, az értéktelenség érzése vagy túlzott/ indokolatlan bűntudat, a csökkent gondolkodási vagy koncentrációs készség, döntésképtelenség. Súlyos esetben felmerülhetnek a halállal, az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok is.
Veres doktornő arra hívta fel a figyelmet, hogy a kikérdezés során kiderülhet az is, hogy a páciensnél nem jelenik meg minden tünet, de a szakember el tudja dönteni, mennyi és milyen erősségű tünet esetén lehet kimondani a depresszió diagnózisát. Ha ez így történik, elsődleges és viszonylag gyors segítséget jelenthet a megfelelően kiválasztott antidepresszáns gyógyszer, amit nagyon ajánlott kiegészíteni a pszichoterápiával. Ez utóbbi segítségével a páciens
olyan módszereket tanulhat, amelyekkel meg tudja magát védeni, csökkenteni tudja tünetei súlyosságát, vagy akár meg tudja előzni egy következő depresszív epizód kialakulását.

A perimenopauzában az életmód fontos, a hormonpótlás megfontolandó

A menopauzában a hormonpótlás és az antidepresszánsok is segíthetnek.Az életmód megváltoztatásával is sokat tehetnek a perimenopauzában, menopauzában a nők a tünetek, így a hangulatzavarok ellen. Ha korábban nem is, ezekben az években fontos lenne bevezetni a rendszeres testmozgást, hűvösben aludni, gyakran szellőztetni, stresszkezelő módszereket elsajátítani és kerülni a túl fűszeres ételeket, a kávét, az alkoholt és a dohányzást. Személyre szabott, életmód orvosi iránymutatással még hatékonyabbak enyhíthetők a tünetek és javítható az életminőség. Ezeken felül pedig érdemes átgondolni a hormonpótlás lehetőségét. A döntés előtt a páciensnek mindenképpen szükséges részt vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve, ha indokolt, más vizsgálatokon is. Az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést, amelynek fő törekvése a legkisebb, még hatékony adag előírása. A szükséges hormonpótlást mindenképpen egyénre szabva kell elrendelni, és rendszeres orvosi kontroll mellett lehet biztonságosan alkalmazni.

Forrás: Pszichiátriai Központ (www.pszichiatriaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

pánik

Kapcsolódó oldalak

Szerző: dr. Veres Andrea Utolsó módosítás:2024.10.01 08:30