Az egyre érzékenyebbé váló médiának is köszönhetően sokszor témát jelentenek manapság a mentális betegségek és azok felismerése, kezelése. A depresszió is ezek közé tartozik, bár erről talán még mindig olyan sematikus kép az emberek egy részében, hogy aki depressziós, az egyedül fekszik egy sötét szobában és reménytelenül sír. Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere szerint ez nem teljesen hibás elképzelés, de nem elég összetett, a depressziónak ugyanis ennél többféle megjelenési formája lehet. Érdemes megismerni a kevésbé közismert tüneteket is.  

Csökkent kognitív funkciók

Kutatások szerint az unipoláris depresszióval élő betegeknél romlanak az olyan kognitív funkciók, mint a munkamemória, a hosszútávú memória, a döntéshozatal és a fókuszálás képessége. Erre a jelenségre egyre többen „agyködként” hivatkoznak, mert ez a szó nagyon jól leírja, hogy az érintettek mintha nehezebben „használnák az agyukat”. Ez persze kihívásokkal fog járni a munkában és személyes téren is, ami frusztráló és demoralizáló lehet a depressziótól szenvedőknek. 

Szerhasználati zavarok

A depresszió tünete lehet a düh, a súlyváltozás is.Miközben a szerhasználati zavarokat komplex kórképként kell kezelni, gyakran a depresszióval együttesen vannak jelen. Sőt, jónéhány esetben azért válik kórossá a drog vagy alkoholhasználat, mert az érintettek ezt a módszert alkalmazzák „öngyógyításként” a nem diagnosztizált és akár maguk által sem felismert depressziójukra. Ezért érdemes kerülni az olyan stigmatizáló állításokat, miszerint a szerhasználat kizárólag az önfegyelem hiánya miatt alakulhatna ki, és csupán döntés kérdése lenne.

Súlyváltozások

Bár a súlyváltozásokat általában a fizikai egészséghez kapcsolják, erős kapcsolatban lehetnek a mentális egészséggel is. A depresszió ugyanis az étvágyra is hatással van: egyesek állandó éhséget tapasztalnak, és sokat esznek, míg másoknak éppen az étvágytalanság miatt csökken a súlyuk. A túlevés és a nagyon kevés kalóriabevitel is súlyosbíthatja a depresszió okozta fizikai és pszichés kihívásokat, ezért, ha valakinél nagyobb súlyváltozások tapasztalhatók és fizikai okok ezt nem indokolják, gondolni kell a kezeletlen depresszióra is.

Ingerlékenység, dühkitörések

Az ingerlékenység és a harag gyakori kísérői a depressziónak, bár általában úgy érzik az érintettek, hogy a „semmiből jönnek” ezek az érzelmek. Ha egy másik személy felé irányul a dühkitörés, az sokszor inadekvátnak, vagy az érintettek karakterétől távol állónak tűnik. Az ilyen epizódok miatt a depressziós személy zavartságot, bűntudatot és szégyent érezhet, ami nyilvánvalóan tovább súlyosbítja a mentális, pszichés terheket.

Extrém fáradtság

A depresszió mögött álló kémiai egyensúlytalanság – többek közt a szerotonin, a dopamin, a noradrenalin hormonok alacsony szintje – kimerültséget, alvászavarokat, alacsony motivációs szintet, csökkent érdeklődési- és aktivitási szintet eredményez az érintetteknél. Az is jellemző, hogy eltűnik az életükből az örömre való képesség. Ez kívülről sokszor lustaságnak, szétesettségnek tűnhet, hiszen a betegeknek az is nehézséget okozhat, hogy felkeljenek az ágyból vagy tisztálkodjanak.  

Fizikai fájdalmak

A fent említett hormonok nem csak a hangulatot befolyásolják, de a fájdalomérzékelést is, tehát tünetként jelentkezhetnek olyan fizikai fájdalmak is, mint például a fejfájás, a gyomorfájás, vagy a különböző testrészekben megjelenő fájdalom. (Egyes kutatások szerint ez azzal is összefüggésben lehet, hogy a depressziós epizódok alatt megnő a gyulladásos faktorok jelenléte és csökken az immunitás a szervezetben.)

Ezért fontos a diagnózis

A depresszió kezelésében pszichiáter segíthet.- A ritkább tüneteket kevesebben kapcsolják össze a depresszióval, holott ez a hangulatzavar egy nagyon összetett probléma – magyarázza dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere. – Olyan fizikai és mentális panaszok is jelentkeznek, amelyeket nem gondol tünetnek az érintettek, de a szakértő szemében nyilvánvaló a kapcsolat. Természetesen nem minden szerhasználat, kimerültség és súlyváltozás mögött áll depresszió, de éppen az a differenciáldiagnosztika feladata, hogy szétszálazza a jelenségeket. Érdemes tehát a kevésbé egyértelmű tünetek okát is keresni, hiszen a depresszió gyógyszerekkel és pszichoterápiával is kezelhető. A jól kezelt betegség pedig nagyon komoly életminőség változást hozhat a páciensek és közvetve a környezetük életében is.  

Forrás: Pszichiátriai Központ (www.pszichiatriaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

pánik

Kapcsolódó oldalak

Szerző: dr. Veres Andrea Utolsó módosítás:2025.01.10 08:57