Érezte már, hogy erőtlen, rosszkedvű és nincsen motivációja a téli hónapokban? Előfordulhat, hogy a tünetei hátterében szezonális affektív zavar áll. Az őszi-téli hónapokban sokaknál depresszióhoz hasonló tünetek jelenhetnek meg a napfény és a napfény hatására termelődő hormonok csökkent mennyisége miatt.

Mit jelent a szezonális affektív zavar?
Miért alakulhat ki a szezonális affektív zavar?
Milyen tünetekkel jelentkezik a szezonális affektív zavar?
Hogyan vizsgálható ki a szezonális affektív zavar?
Hogyan kezelhető a szezonális affektív zavar?
Mit érdemes még megtenni a szezonális affektív zavar ellen?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Pszichiátriai Központban

Mit jelent a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar vagy más néven téli depresszió, egy átmeneti, pár hónapig tartó hangulatzavar. A szezonális affektív zavar leggyakrabban az őszi és téli hónapokban jelentkezik, amikor kevesebb természetes napfény éri a szervezetet. Az érintetteknél hangulatingadozás, szomorúság, rosszkedv, energiahiány, alvási problémák és depresszióhoz hasonló tünetek alakulhatnak ki. A szezonális affektív zavar abban különbözik a depressziótól, hogy ez egy átmeneti jelenség, ami a téli, kevés napsütéssel járó hónapokban fordul elő. Általában nem is olyan súlyosak a szezonális affektív zavar tünetei, mint a depresszióé, ám évről-évre visszatérő lehet. A szezonális affektív zavar így is komoly lelki megterhelést jelenthet az őszi-téli hónapokban az érintett, mind az érintett családja/barátai számára. A szezonális affektív zavar egy ritka típusa tavasszal vagy kora nyáron okoz depressziót, és az őszi vagy téli hónapokban oldódik.

A szezonális affektív zavar enyhébb változata, a „téli blues”. A hidegebb hónapokban természetes, hogy kicsit lehangoltnak érezzük magunkat, és hogy kevésbé vagyunk aktívak vagy motiváltak; hiszen korán sötétedik és beszűkülnek a szabadidős lehetőségek. A szezonális affektív zavar azonban túlmutat ezen, egy komolyabb betegséget, a depresszió egyik formáját jelenti. A téli bluestól eltérően a szezonális affektív zavar kihat a mindennapi életre, a gondolkodásra és az érzésekre is. Nem szabad tehát félvállról venni és nem kell egyedül megküzdeni vele! A szezonális affektív zavar hatékonyan kezelhető pszichiátriai vagy pszichológiai segítséggel.

A szezonális affektív zavar hátterében a napsütés mennyiségének csökkentése, és a kevés szabadban (napsütésben) töltött idő állhat. A napsütés hatással van az agyban termelődő melatoninra és szerotoninra, ezek a hormonok pedig a hangulat és az alvás szabályozásáért felelősek. A szezonális affektív zavar tavasszal vagy nyáron enyhül, amikor több természetes fény éri a szervezetet. A szezonális affektív zavar kezelésében éppen ezért egy különleges, de sikeres terápiás lehetőség a fényterápia, ami során ,,pótolják” a hiányzó napfényt. Emellett természetesen az antidepresszánsok alkalmazása vagy pszichoterápia is sokat segíthet.

A szezonális affektív zavar gyakoribb a fiatalok (18-30 év közöttiek) és a nők körében. Fokozott kockázatnak vannak kitéve azok, akik más hangulatzavarban, például súlyos depressziós zavarban vagy bipoláris zavarban szenvednek; vagy azok, akik mentális betegségekben, például skizofréniában szenvednek. A szezonális affektív zavar az északi országokban vagy a felhős területeken élők körében is gyakoribb, ezeken a területeken ugyanis még kevesebb napfény éri a lakókat.

Kapcsolódó cikkünk

Antidepresszánsok kezelési lehetőségként krónikus fájdalom esetén

Antidepresszánsok kezelési lehetőségként krónikus fájdalom esetén

A krónikus fájdalom és a daganatos betegséggel, esetleg annak kezelésével járó fájdalom kezelése bonyolult, türelmet és nagy hozzáértést igénylő feladat. Éppen ezért folyamatosan vizsgálják a lehetséges megoldásokat, így többek közt az antidepresszánsokat is. Ennek jelentőségéről és az ...

Miért alakulhat ki a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar kialakulási mechanizmusát és a kiváltó faktorait nem ismerjük pontosan. Az biztos, hogy a napfény hiánya jelentős szerepet játszik a szezonális affektív zavar kiváltásában azok között, akik hajlamosak rá. A szezonális affektív zavar kialakulásában a következők játszhatnak szerepet:Szezonális affektív zavar - Pszichiátriai Központ

  • Belső, biológiai óra átállítódása: Amikor kevesebb napfény éri a szervezetet, a belső, biológiai óránk eltolódik. Ez a belső óra szabályozza a hangulatot, az alvást és a hormonokat, így eltolódása esetén a napi rutinok elvégzése is nehezítetté válhat és alvászavarok, motiváció hiány léphet fel.
  • Neurotranszmitterek egyensúlyának a felborulása: A neurotranszmittereknek nevezett vegyi anyagok szállítják az információt az agyban az idegek között. Ezek közé a vegyi anyagok közé tartozik a szerotonin, amely hozzájárul a boldogságérzethez. Azoknál, akik hajlamosak a szezonális affektív zavar kialakulására, sokszor már alapvetően is alacsonyabb szerotonin szint áll fent. Mivel a napfény segít szabályozni a szerotoninszintet, a téli napfényhiány súlyosbíthatja a helyzetet. A szerotoninszint további csökkenése depresszióhoz vezethet.
  • D-vitaminhiány: A szerotonin szintjének beállításában a D-vitamin is szerepet játszik. Mivel a napfény segít a D-vitamin előállításában, a kevesebb napfény télen D-vitamin hiányhoz vezethet, ami pedig hatással lehet a szerotoninszintre és a hangulatra.
  • Melatonin-löket: A melatonin az alvás és a hangulat szabályozásáért felelős hormon. A napfény hiánya egyeseknél a melatonin túltermelését válthatja ki, ami miatt egész télen álmosnak, lassúnak és lomhának érezhetik magukat.
  • Negatív gondolatok: Szezonális affektív zavar esetén gyakori, hogy a közelgő tél miatt stresszelnek, szorongással és negatív gondolatokkal küzdenek az érintettek. Ezek a gondolatok elősegíthetik a szezonális affektív zavar kialakulását, de annak következményei is lehetnek.

Milyen tünetekkel jelentkezik a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar a depresszió egyik fajtája, éppen ezért a tünetei is nagyon hasonlóak. Szezonális affektív zavar esetén a következő tünetek jelentkezhetnek az őszi-téli hónapokban:

Hogyan vizsgálható ki a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar tünetei jelentkezésekor érdemes felkeresni egy mentális egészségügyi szakembert, egy pszichológust vagy pszichiátert. Sokan legyintenek a szezonális affektív zavar tüneteire, az élet részeként értelmezik őket a téli hónapokban vagy megpróbálnak egyedül megküzdeni velük. Ennek nem kellene így lennie, mert van kiút, és kezeléssel sokat lehet javítani a szezonális affektív zavar állapotán. A szezonális affektív zavar kivizsgálása során a tünetekről fogják kérdezni a pácienst, és megvizsgálják a tünetek súlyosságát, valamint szezonális jellegét. A kivizsgálás kérdőívekkel is könnyebbé tehető. A szezonális affektív zavar a következő kritériumok fennállása esetén mondható ki:

  • A súlyos depresszió tünetei
  • Depressziós epizódok, amelyek gyakrabban fordulnak elő egy adott évszakban, mint az év többi részében
  • Legalább két egymást követő évben meghatározott évszakokban jelentkező depressziós epizódok

Hogyan kezelhető a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar a depresszióhoz hasonlóan kezelhető, ám ilyen esetben egy különleges terápiás lehetőséget nyújt a fényterápia. A fényterápia - más néven fototerápia – lényege, hogy egy fénydoboz segítségével utánozzák a napsugár hatásait. A fényterápia a természetes kültéri fényt utánozza, és megváltoztatja a hangulatért felelős neurotranszmitterek szintjét. A terápia során a páciens minden nap az ébredés utáni első órában erős fénynek van kitéve, ezzel pótolják a hiányzó napfényt. A fény hatására a korábban említett neurotranszmitterek szintje megváltozik, ami a hangulat, közérzet és az alvás-ébrenlét ciklus megváltozását vonja maga után. A fényterápia több nap után kezd hatni, ekkor kezdenek oldódni a depressziós tünetek és tér vissza a tavaszi-nyári időszakra jellemző hangulat. A fényterápia minimális mellékhatásokat okozhat, de érdemes tudni, hogy a bipoláris zavarban szenvedőknél mániás epizódot válthat ki.

A szezonális affektív zavar kezelésében a pszichoterápia és a gyógyszeres lehőségek is sokat segíthetnek, de a legjobb, ha kombinálják ezt a három módszert. A pszichoterápián belül a kognitív viselkedésterápia lehet különösen hatékony. Néhány embernek jót tesz az antidepresszáns kezelés is, különösen súlyos tünetek esetén. Érdemes lehet már az a hónap előtt elkezdeni ezeknek a gyógyszereknek a szedését, amikor ki szokott alakulni a szezonális affektív zavar. Azt is javasolhatja az orvos, hogy az antidepresszánst a tünetek szokásos elmúlása után is szedje. Az antidepresszáns gyógyszerek hatásának a kialakulásához több hétre is szükség lehet.

Mit érdemes még megtenni a szezonális affektív zavar ellen?

A szezonális affektív zavar kezelési tervén kívül sokat tehetünk mi magunk is a tünetek enyhítése érdekében. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan tanácsot, amikkel könnyebbé tehető a téli időszak:

  • Tegye naposabbá és világosabbá a környezetét! Nyissa ki a redőnyöket, és otthon vagy az irodában üljön közelebb a világos ablakokhoz.
  • Menjen ki a szabadba! Tegyen egy nagy sétát, ebédeljen egy közeli parkban, vagy egyszerűen csak üljön le egy padra, és élvezze a napsütést. Még a hideg vagy felhős napokon is segíthet a kültéri fény, különösen, ha a reggeli felkelést követő két órán belül a szabadban tölt egy kis időt.
  • Tornázzon rendszeresen! A testmozgás és más típusú fizikai aktivitás segít enyhíteni a stresszt és a szorongást, amely mindkét tényező fokozhatja a tüneteket. Ezzel szemben a testi fittség a hangulatra is pozitívan hat.
  • Vezessen be alvási rutint! Különösen az őszi-téli időszakban fontos, hogy megközelítőleg azonos időben feküdjön le és keljen fel minden nap. Emellett próbálja kerülni a napközbeni szunyókálást és a túlalvást.

    Téma szakértője

    Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás

    Rendelés helyszíne:

    • 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet
Utolsó módosítás:2024.09.05 14:01