A hallucináció az érzékszervi tapasztalat hamis érzékelése. A hallucináció élménye misztikusnak vagy titokzatosnak tűnhet, habár valójában sokan tapasztaltunk már a hallucináció élményét, például az elalvás vagy az ébredés is okozhat hallucinációkat. Más hallucináció azonban súlyosabb állapot jelei lehetnek. A hallucináció gyakran fordul elő pszichiátriai betegségben szenvedőknél, beleértve a skizofréniát és a bipoláris zavart, azonban nem feltétlenül kell mentális betegségben szenvedni ahhoz, hogy hallucinációkat tapasztaljunk. Nem számít, hogy mi a hallucináció oka, komolyan kell venni. A következő cikkben a hallucináció témakörében a legfontosabb ismereteket foglaltuk össze.

Mit jelent a hallucináció?

Milyen formáit ismerjük a hallucinációnak?

Milyen tényezők állnak a hallucináció előfordulásának hátterében?

Milyen pszichiátriai állapotok velejárója lehet a hallucináció?

Mik a hallucináció tünetei?

Hogyan lehet kivizsgálni a hallucinációt?

Mi a hallucináció kezelésének menete?

Hallucinációval kapcsolatos szolgáltatásaink a Pszichiátriai Központban

Mit jelent a hallucináció?

A "hallucináció" szó a latinból származik, és azt jelenti, hogy "mentálisan elkalandozni". A hallucináció laikus nyelven azt jelenti, hogy az illetők olyan dolgokat hallanak, látnak, éreznek, szagolnak vagy akár ízlelnek, amelyek nem valósak. A hallucináció leggyakoribb típusa a hallási hallucináció, amelyek során hangokat hallunk, amelyeknek nincs fizikai forrásuk. A hallucináció gyakran úgy jelenik meg, mintha valóságos lenne, és az érintettek nem mindig képesek megkülönböztetni hallucináció és a valós érzékszervi élmények közti különbségeket. Ha egy személy hallucinációt tapasztal, nem mindig ismeri fel, hogy az nem valós. Ha a személy azt hiszi, hogy a hallucináció valós, akkor az pszichotikus tünetnek minősül.

A hallucináció lehet ideiglenes, például kialakulhat hallucináció pszichedelikus drogok hatása alatt, vagy lehet állandó hallucináció, mint például a szkizofrénia esetében. A hallucinációkat az agyban lejátszódó kémiai reakciók és/vagy rendellenességek okozzák. A hallucinációk jellemzően pszichózissal kapcsolatos rendellenességek, különösen a szkizofrénia tünetei, de származhatnak kábítószer-fogyasztásból, neurológiai állapotokból (például demencia) és bizonyos átmeneti helyzetekből is.

Az hallucináció fogalma évezredek óta jelen van az emberi történelemben és kultúrában. Sok vallási és szellemi tradícióban a hallucinációkat szent és misztikus élményekként értelmezik. Például az ősi sámánok gyakran használtak pszichedelikus növényeket, hogy kapcsolatba lépjenek a szellemvilággal és hozzájussanak a titkos tudás forrásához. Az 1960-as évek hippikultúrája is meghatározó volt az hallucinogének terjedésében, és azokat a tapasztalatokat kereste, amelyekkel a valóság határain túlléphetnek.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen formáit ismerjük a hallucinációnak?

A hallucináció sokféle formában jelentkezhet. A hallucináció öt fő csoportját különböztetjük meg az alapján, hogy melyik érzékszerven keresztül történik a hallucináció.
A hallucináció fő típusai:Hallucináció - Pszichiátriai Központ

  • Auditorikus hallucináció: Olyan hangok hallása, amelyeket senki más nem hall (a hallucinációk leggyakoribb típusa). Például az illető beszélgetést hall, amit mások nem.
  • Vizuális hallucináció: Olyan emberek, színek, alakzatok vagy tárgyak látása, amelyek nem valódiak. A vizuális hallucinációk a hallucinációk második leggyakoribb típusa.
  • Taktilis hallucináció: Bizonyos érzések észlelése (például, mintha bogarak másznának a bőre alatt), vagy mintha megérintenék, miközben ez nem történik meg.
  • Szaghallucináció: Valami olyan szagnak az észlelése, amelynek nincs fizikai forrása, amit mások nem éreznek (ritkább, mint a vizuális és auditív hallucinációk).
  • Gusztációs hallucináció: Olyan íz érzése, amelynek nincs forrása, nem köthető evéshez sem (a hallucinációk legritkább típusa).
  • Jelenléti hallucináció: Ez azt az érzést takarja, hogy valaki a közelben vagy a szobában van, miközben valójában nincs ott senki.
  • Proprioceptív hallucináció: A hallucináció ezen típusa olyan érzést foglal magában, hogy az illető teste mozog, vagy hogy a végtagjai elkülönülnek a testétől, miközben egyik sem történik meg.

Egyesek éjszaka vagy reggel is tapasztalhatnak hallucinációkat. A hallucináció ezen típusai közé tartoznak:

  • Hipnopompikus hallucináció: Ezek olyan hallucinációk, amelyek alvásból való felébredés közben jelentkeznek. A legtöbb ember számára a hipnopompikus hallucinációk normálisnak számítanak, és nem adnak okot aggodalomra. Bizonyos alvászavarokban szenvedő embereknél gyakoribbak lehetnek.
  • Hipnagógikus hallucináció: Ezek olyan hallucinációk, amelyek elalvás közben jelentkeznek. Általában rövid ideig tartanak, és körülbelül 86%-uk vizuális. Az emberek általában mozgó mintákat és alakzatokat, vagy élénk képeket látnak arcokról, állatokról vagy jelenetekről. Ezek a hallucinációk általában nem adnak okot aggodalomra.

Milyen tényezők állnak a hallucináció előfordulásának hátterében?

A hallucináció összefüggésbe hozható bizonyos pszichiátriai állapotokkal. Leggyakrabban a szkizofrénia vagy a bipoláris zavar egyik lehetséges jellemzője a hallucináció előfordulása.

Hallucináció azonban nemcsak mentális betegségek esetén fordulhat elő, hanem a következő fizikai és pszichés állapotok esetén is:

Milyen pszichiátriai állapotok velejárója lehet a hallucináció?

Több pszichiátriai kórképben is előfordulhat hallucináció. A szkizofrénia a fő mentális betegség, amely hallucinációkat okoz. A szkizofrénia egyszerre utal egyetlen állapotra és a pszichózissal kapcsolatos rendellenességek kategóriájába tartozó állapotok spektrumára. Ezek olyan állapotok, amelyekben a személy a valóságtól való "elszakadás" valamilyen formáját tapasztalja (pszichózis), ami hallucinációkat is magában foglalhat. A hangok hallása a hallucináció leggyakoribb típusa az ilyen mentális betegségekben szenvedő embereknél.

A szkizofrénia spektrumába tartozó állapotok, amelyek hallucinációkat okozhatnak, a következők:

  • Szkizofrénia
  • Szkizotip személyiségzavar
  • Téveszmés zavar
  • Rövid ideig tartó pszichotikus zavar
  • Szkizofréniform zavar
  • Szkizoaffektív zavar

Egyéb pszichiátriai állapotok, amelyek hallucinációkat okozhatnak, a következők:

  • Bipoláris zavar: A bipoláris zavarban szenvedő emberek mind súlyos depressziós, mind súlyos mániás epizódok során hallucinációkat tapasztalhatnak. A bipoláris I-es zavar esetében a hallucinációk mind a mánia, mind a depresszió esetén lehetségesek. A bipoláris II-es betegségben a hallucinációk csak a depressziós fázisban fordulhatnak elő.
  • Major depresszió pszichotikus vonásokkal (pszichotikus depresszió): A pszichotikus vonásokkal járó súlyos depressziós zavar (MDD) a depressziós betegség egy sajátos típusa, amelyben a hangulatzavart téveszmék, hallucinációk vagy mindkettő kíséri.

    Kapcsolódó cikkünk

    A bipoláris zavar kezelésében a cél a hangulat stabilizálása

    A bipoláris zavar kezelésében a cél a hangulat stabilizálása

    A bipoláris zavar egy olyan hangulati hullámvasútnak is nevezhető állapot, amelyben a szélsőséges felhangoltság és a depresszív időszakok váltják egymást, sőt, nem is túl ritka esetekben akár szinte egyidejűleg is jelen lehetnek. Nem nehéz elképzelni, milyen megterhelő lehet ezt megélni az érintettnek és a környezetének egyaránt, akik ...

Mik a hallucináció tünetei?

A hallucináció típusától függően számos tünettel járhat, amiket az alábbaikban példákkal együtt összegyűjtöttük:

  • Testi érzetek érzékelése (például kúszó érzés a bőrön vagy mozgás)
  • Zajok hallása (például zene, lépések vagy ajtócsapkodás)
  • Hangok hallása (lehetnek pozitív vagy negatív hangok, például olyan hang, amely arra utasítja a hallucinációban szenvedőt, hogy ártson magának vagy másoknak)
  • Tárgyak, lények, minták vagy fények látása
  • Szagok érzése (lehet kellemes vagy kellemetlen, és az egyik vagy mindkét orrlyukban érezhetőek)
  • Valaminek az ízlelése (gyakran fémes ízű)

Hogyan lehet kivizsgálni a hallucinációt?

A hallucináció kivizsgálásának első lépése egy részletes konzultáció a kezelőorvossal. Sajnos számos tanulmány és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy az emberek aluljelentik a hallucináció gyakoriságát és tüneteit. Ezért fontos, hogy amikor beszél orvosával, őszintén meséljen a hallucináció időtartamáról és gyakoriságáról, valamint a hallucinációkkal kapcsolatos konkrét tünetekről.
Miután az orvos megkérdezte a pácienst a tünetekről, a kórtörténetről és az életmódbeli szokásokról, a fizikális vizsgálat következik. Ezután elrendelhet néhány további vizsgálatot, hogy megpróbálja kizárni a hallucináció egyéb, például neurológiai okait. A diagnosztikai vizsgálatok közé tartozhatnak:

Mi a hallucináció kezelésének menete?

A hallucináció kezelése a hallucináció típusától, a kiváltó októl és a beteg általános egészségi állapotától függ. Általánosságban azonban elmondható, hogy orvosa valószínűleg multidiszciplináris megközelítést fog javasolni hallucináció esetében, amely magában foglalja a gyógyszeres kezelést, a terápiát és a szociális támogatást. A hallucináció kezelése több irányból is megközelítve lehet a legsikeresebb.

  • Pszichoterápia: A hallucináció pszichoterápiája során részletesen elemzi a beteg és a kezelőorvosa a hallucináció részleteit, pszichoedukációis történik, valamint a hallucináció "hihető okainak" feltárása és az élmény normalizálása.
  • Gyógyszeres kezelés: Az antipszichotikus gyógyszerek hatékonyak lehetnek a hallucinációk kezelésében. Egyrészt megszüntetik vagy csökkentik a hallucináció előfordulási gyakoriságát, másrészt nyugtató hatásuk révén kevésbé zavaróvá teszik a hallucináció élményét.
  • Ismétlődő transzkraniális mágneses stimuláció (rTMS): Ez egy nem invazív eljárás, amely egy kis mágneses eszköz közvetlenül a koponyára helyezésével és az agy mágneses stimulációjával jár. Előzetes bizonyítékok vannak arra, hogy egyes skizofréniában szenvedőknél képes lehet csökkenteni a hallucináció előfordulási gyakoriságát és súlyosságát.
  • Önsegítés: Számos önsegítő stratégia is létezik, amelyek szintén segíthetnek a betegeknek megbirkózni a hallucináció gyakran kínzó élményével. Ezek közé tartoznak például a hangok figyelmen kívül hagyása, zenehallgatás, olvasás (előre és hátrafelé), beszélgetés másokkal.

    Téma szakértője

    Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás

    Rendelés helyszíne:

    • 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet
Utolsó módosítás:2024.12.01 13:03